xibo - en to sv translation catalogue (1044 entries)

en: # Layouts
sv: # Layouter

en: %s assigned to Display Groups
sv: %s tilldelad till skärmgrupper

en: %s assigned to User Groups
sv: %s las till i User Groups

en: %s scheduled on %s
sv: %s schemalagd %s

en: %themeName% Error
sv: %themeName% Fel

en: (filtered from _MAX_ total entries)
sv: (filtrerat från _MAX_ totala poster)

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 12 hours
sv: 12 timmar

en: 12h Clock
sv: 12h Klocka

en: 24 hours
sv: 24 timmar

en: 24h Clock
sv: 24h Klocka

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 4 hours
sv: 4 timmar

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: : activate to sort column ascending
sv: : aktivera för att sortera stigande

en: : activate to sort column descending
sv: : aktivera för att sortera fallande

en: A Description of Daypart
sv: Beskrivning av dagsuppdelning

en: A code which can be used to lookup this DataSet - usually for an API application
sv: Kod att användas för att söka upp detta DataSet - används vanligtvis för API applikationer

en: A comma separated list of items to present in a combo box
sv: EN kommaseparerad lista av objekt att prenentera i en kombinationsruta

en: A description - (1 - 254 characters).
sv: En beskrivning - (1 - 254 tecken).

en: A file exists with the name you gave for the Library Location. Please choose another location
sv: En fil finns med det namn du angav som biblioteksplats. Vänligen välj en annan plats.

en: A font to use in other Modules
sv: Ett teckensnitt att använda i andra moduler

en: A generic file to be stored in the library
sv: En allmän fil som ska sparas i biblioteket

en: A message to display when no data is returned from the source
sv: Meddelande att visa om det inte finns någon data att returnera från källan.

en: A module for displaying Video and Audio from an external source
sv: En modul för att visa Video och Ljud från en extern källa

en: A module for showing Currency pairs and exchange rates
sv: En modul för att visa valutapar och växelkurser

en: A module for showing Stock quotes
sv: En modul för att visa aktiekurser

en: A name for this DataSet
sv: Namn för detta DataSet

en: A name for this Resolution
sv: Namn för denna upplösning

en: A reference code for this command which is used to identify the command internally.
sv: En referenskod för detta kommando som används för att identifiera kommandot internt.

en: A reference field for custom user data
sv: Referensfält för anpassad användardata

en: A short description of this Display Group
sv: Kort beskrivning av denna skärmgrupp

en: A unique identifier for this display.
sv: En unik identifierare för denna skärmen.

en: API Key
sv: API-nyckel

en: About
sv: Om

en: Access Denied to Display
sv: Åtkomst nekad till skärm

en: Access Denied to DisplayGroup
sv: Åtkomst nekad till skärmgrupp

en: Access Denied to User
sv: Behörighet saknas för User

en: Access Denied to UserGroup
sv: Behörighet saknas för UserGroup

en: Action
sv: Aktivitet

en: Action Bar Display Duration
sv: Visningstid åtgärdsfält

en: Action Bar Mode
sv: Åtgärdsfältläge

en: Action for Screen Shot Intent
sv: Avsiktstgärd för Skärmdump

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Application
sv: Lägg till program

en: Add Campaign
sv: Lägg till kampanj

en: Add Column
sv: Lägg till kolumn

en: Add Command
sv: Lägg till kommando

en: Add Data
sv: Lägg till data

en: Add DataSet
sv: Lägg till DataSet

en: Add Daypart
sv: Lägg till dagsuppdelning

en: Add Display (Code)
sv: Lägg till skärm (med kod)

en: Add Display Group
sv: Lägg till skärmgrupp

en: Add Display via Code
sv: Lägg till skärm med kod

en: Add Event
sv: Lägg till händelse

en: Add Help Link
sv: Lägg till hjälplänk

en: Add Layout
sv: Lägg till layout

en: Add Media
sv: Lägg till media

en: Add Profile
sv: Lägg till profil

en: Add Replacement
sv: Lägg till fil för ersättning

en: Add Resolution
sv: Lägg till upplösning

en: Add Row
sv: Lägg till rad

en: Add User
sv: Lägg till användare

en: Add User Group
sv: Lägg till användargrupp

en: Add a new Campaign
sv: Lägg till ny kampanj

en: Add a new Display Settings Profile
sv: Lägg till en ny skärminställningsprofil

en: Add a new User
sv: Lägg till en användare

en: Add a new User Group
sv: Lägg till en ny användargrupp

en: Add a new resolution for use on layouts
sv: Lägg till ny upplösning för att använda på layouter

en: Add all the widgets to the template?
sv: Lägg till alla widgets till denna Mallen

en: Add files
sv: Lägg till filer

en: Added %s
sv: Tillagd %s

en: Added Event
sv: Händelse tillagd

en: Added Row
sv: Rad tillagd

en: Admin Password
sv: Administratörslösenord

en: Admin Username
sv: Admin användarnamn

en: Advanced
sv: Avancerat

en: All
sv: Alla

en: Allow PHP to open external URLs
sv: Tillåt PHP att öppna externa URL:er

en: Allow modifications to the transition configuration?
sv: Tillåt ändringar i övergångskonfigurationen?

en: Allow the Authorization Code Grant for this Client?
sv: Tillåt klient att hantera auktorisationskod

en: Allow usage tracking?
sv: Tillåt användningsspårning?

en: Alter Template
sv: Ändra mall

en: Always
sv: Alltid

en: Always showing
sv: Visas alltid

en: An optional description
sv: Valfri beskrivning

en: An optional description of the Layout. (1 - 250 characters)
sv: En valfri beskrivning av layouten. (1 - 250 tecken)

en: An optional description of the Template. (1 - 250 characters)
sv: Förklaring av Mall. (1 - 250 tecken)

en: An optional name for this widget
sv: Valfritt namn för denna widget

en: And
sv: Och

en: Appearance
sv: Utseende

en: Application Name
sv: Programnamn

en: Applications
sv: Program

en: Apply
sv: Verkställ

en: Are the members of this group dynamic?
sv: Är medlemmarna av denna grupp dynamiska?

en: Are you sure you want to delete %groupName%?
sv: Säker på att du vill radera %groupName%

en: Are you sure you want to delete this Daypart? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna dagsuppdelningen? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this Help page? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna hjälpsidan? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this Resolution? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna upplösningen? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this application? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna applikationen? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this campaign? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna kampanjen? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this command? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera detta kommando? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this display group? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna displaygruppen? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this display profile?
sv: Är du säker på att du vill radera denna skärmprofilen?

en: Are you sure you want to delete this display? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna skärmen? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this event from <b>all</b> displays? If you only want to delete this item from certain displays, please deselect the displays in the edit dialogue and click Save.
sv: Är du säker på att du vill radera denna händelse från <b>alla</b> skärmar? Om du bara vill ta bort det från vissa skärmar så avmarkerar du de skärmarna i dialogrutan och trycker spara.

en: Are you sure you want to delete this file?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den här filen?

en: Are you sure you want to delete this notification? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna notifiering? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete this row?
sv: Är du säker på att du vill radera denna raden?

en: Are you sure you want to delete this task? This cannot be undone
sv: Är du säker på att du vill radera denna uppgiften? Du kan inte ångra

en: Are you sure you want to delete?
sv: Är du säker på att du vill radera?

en: Are you sure you want to delete? You may not be able to delete this user if they have associated content. You can retire users by using the Edit Button.
sv: Är du säker på att du vill radera? Du kanske inte kan ta bort denna användare ifall den har kopplade media. Du kan arkivera användaren genom att trycka på Ändra knappen.

en: Are you sure you want to logout this user?
sv: Är du säker på att du vill logga ut användaren?

en: Are you sure you want to remove this region? All media files will be unassigned and any context saved to the region itself (such as Text, Tickers) will be lost permanently.
sv: Är du säker på att du vill radera denna region? Alla mediafiler kommer bli otilldelade och allt innehåll i regionen ( som text, tickers mm) kommer försvinna permanent.

en: Are you sure you want to remove this widget?
sv: Är du säker på att du vill radera denna widget?

en: Are you sure you want to request a screenshot?
sv: Är du säker på att du vill begära en skärmdump?

en: Are you sure you want to run this task immediately?
sv: Är du säker på att du vill köra uppgiften direkt?

en: Are you sure you want to send a Wake On Lan message to this display?
sv: Är du säker på att du vill skicka ett Wake On Lan meddelande till denna skärmen?

en: Are you sure you want to truncate?
sv: Är du säker på att du vill trunkera?

en: Ascending
sv: Stigande

en: Aspect
sv: Förhållande

en: Assign
sv: Tilldela

en: Assign Files
sv: Tilldela filer

en: Assign Layouts
sv: Tilldela layouter

en: Assign a Layout
sv: Tilldela en layout

en: Assign the members to the new group
sv: Tilldela medlemmar till den nya gruppen

en: Assign to Campaign
sv: Tilldela till Kampanj

en: Assignable
sv: Tilldelningsbar

en: Assigned Layouts to %s
sv: Layouter tilldelad till %s

en: Associate an item from the Library
sv: Associera ett objekt från biblioteket

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio - support varies depending on the client hardware
sv: Ljud - stödet varierar beroende på klienthårdvaran

en: Audio Media
sv: Ljudfil

en: Audio for %name%
sv: Ljud för %name%

en: Auditing until
sv: Granskas till

en: August
sv: Augusti

en: Authorisation Parameters missing from session.
sv: Auktoriserings parametrar saknas från sessionen.

en: Authorise display?
sv: Auktorisera skärm?

en: Authorised
sv: Auktoriserad

en: Authorised?
sv: Auktoriserad?

en: Authorization Code?
sv: Auktorisationskod?

en: Automatic Restart
sv: Automatisk Omstart

en: Automatically Restart the application if we detect it is not visible.
sv: Starta om applikationen automatiskt om den inte är synlig.

en: Automatically collect and export relevant information into a text file.
sv: Samla och exportera automatiskt relevant information till en textfil.

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Available for Out Transitions?
sv: Användas för övergång UT

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Colour
sv: Bakgrundsfärg

en: Background Image
sv: Bakgrundsbild

en: Background transparent?
sv: Transparent bakgrund?

en: Bandwidth
sv: Bandbredd

en: Below is the family tree for this Display Group.
sv: Nedan visas familjeträdet för denna skärmgrupp.

en: Below you can select the columns to be shown in the table - drag and drop to reorder and to move between lists.
sv: Nedan kan du välja kolumnerna som skall visas i tabellen - dra och släpp för att flytta och ordna mellan listorna.

en: Blacklist Videos?
sv: Svartlista videos?

en: BroadCast Address
sv: Broadcast adress

en: BroadCast Address is not a valid IP Address
sv: Broadcast adressen är inte en giltig ip adress

en: Browser
sv: Webbläsare

en: CIDR subnet mask is not a number within the range of 0 to 32.
sv: CIDR subnätmasken är inte ett nummer mellan 0 och 32.

en: CMS Secret Key
sv: CMS Hemlig nyckel

en: CMS Theme
sv: CMS Tema

en: Cache Period
sv: Cache-tid

en: Cache Period for Images
sv: Cache-tid för bilder

en: Cache pool not available
sv: Cache-poolen är inte tillgänglig

en: Campaign not found
sv: Kampanjen hittades inte

en: Campaigns
sv: Kampanjer

en: Can not have a display without a name
sv: Kan ej ha en skärm utan ett namn

en: Can not have an end time earlier than your start time
sv: Kan ej ha en sluttid tidigare än starttiden

en: Can this module be assigned to a Layout?
sv: Kan den här modulen bli tilldelad i en layout?

en: Can't create ZIP. Error Code:
sv: Kan inte skapa ZIP. Felkod:

en: Can't create ZIP. Error Code: %s
sv: Kan inte skapa ZIP. Felkod: %s

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Replace
sv: Avbryt ersättning

en: Cancel upload
sv: Avbryt uppladdning

en: Cannot change owner on this Object
sv: Kan inte ändra ägare på detta objektet

en: Cannot find media
sv: Kan inte hitta media

en: Cannot find playlist
sv: Kan inte hitta spellista

en: Cannot find region
sv: Kan inte hitta regionen

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Change the Owner of this item. Leave empty to keep the current owner.
sv: Ändra ägare av detta objekt. Lämna det blankt för att behålla nuvarande ägare.

en: Change the resolution
sv: Ändra upplösningen

en: Check to delete all items owned by this user, including Layouts, Media, Schedules, etc.
sv: Radera allt från denna användaren, inklusive Layouter, Media, Scheman mm.

en: Clear Cache
sv: Rensa cache

en: Clear Cached Data
sv: Rensa cachade data

en: Cleared the Cache
sv: Cache rensad

en: Clock
sv: Klocka

en: Close
sv: Stäng

en: Code
sv: Kod

en: Collect and Save Data
sv: Samla och spara data

en: Collect interval
sv: Insamlingsintervall

en: Column %s not found
sv: Kolumnen %s kan inte hittas

en: Column Order
sv: Kolumnordning

en: Column Type
sv: Kolumntyp

en: Column visibility
sv: Kolumnsynlighet

en: Columns Available
sv: Tillgängliga kolumner

en: Columns Selected
sv: Valda kolumner

en: Columns for %dataSetName%
sv: Kolumner för %dataSetName%

en: Command
sv: Kommando

en: Command Sent to %s
sv: Kommando skickat till %s

en: Commands
sv: Kommandon

en: Complete
sv: Färdig

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Content
sv: Innehåll

en: Content Type
sv: Innehållstyp

en: Copied %s
sv: Kopierat %s

en: Copied %s as %s
sv: Kopierat %s som %s

en: Copied as %s
sv: Kopiera som %s

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy %dataSetName%
sv: Kopiera %dataSetName%

en: Copy %name%
sv: Kopiera %name%

en: Copy Members?
sv: Kopiera medlemmar?

en: Copy User Group
sv: Kopiera användargrupp

en: Could not create the Library Location directory for you. Please ensure the webserver has permission to create a folder in this location, or create the folder manually and grant permission for the webserver to write to the folder.
sv: Kunde ej skapa Bibliotekets mapp. Se till att webbservern har tillåtelse att skapa en mapp på denna plats, eller skapa en mapp manuellt och ge webbservern tillåtelse att skriva till denna.

en: Countdown
sv: Nedräkning

en: Counter
sv: Räknare

en: Create
sv: Skapa

en: Create a log file on disk in this location. Please enter a fully qualified path.
sv: Skapa en loggfil på denna plat. Vänligen fyll i en FQDN.

en: Criteria
sv: Kriterier

en: Currencies
sv: Valutor

en: Currencies Module
sv: Valuta-modul

en: Current Layout
sv: Nuvarande layout

en: Cursor Start Position
sv: Pekarens startläge

en: DOM Extension
sv: DOM tillägg

en: DOM XML Extension
sv: DOM XML tillägg

en: Daily
sv: Dagligen

en: Daily Maintenance
sv: Dagligt underhåll

en: Dark
sv: Mörk

en: Dashboard
sv: Instrumentpanel

en: Data Entry for %dataSetName%
sv: Dataposter för %dataSetName%

en: Data Type
sv: Datatyp

en: DataSet View
sv: DataSet-vy

en: DataSets have different column names
sv: DataSet har olika kolumnnamn

en: DataType
sv: Datatyp

en: Database Name
sv: Databasnamn

en: Database Password
sv: Databaslösenord

en: Database Username
sv: Användarnamn databas

en: Date
sv: Datum

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Day
sv: Dag

en: Dayparting
sv: Dagsuppdelning

en: Days
sv: Dagar

en: Default
sv: Standard

en: Default Duration
sv: Standardlängd

en: Default Latitude
sv: Standardlatitud

en: Default Layout
sv: Standardlayout

en: Default Longitude
sv: Standardlongitud

en: Default Mute?
sv: Ljudlöst som standard?

en: Default Profile?
sv: Standardprofil?

en: Default copy media when copying a layout?
sv: Kopiera media som standard när du kopierar en layout?

en: Default for "Delete old version of Media" checkbox. Shown when Editing Library Media.
sv: Standardvärde för "Ta bort gammal version av media" i kryssrutan. Visas när du redigerar biblioteksmedia.

en: Default update media in all layouts
sv: Uppdatera media i alla layouter som standard

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Application
sv: Radera program

en: Delete Campaign
sv: Radera kampanj

en: Delete Command
sv: Radera kommando

en: Delete Daypart
sv: Radera dagsuppdelning

en: Delete Display Group
sv: Radera skärmgrupp

en: Delete Media
sv: Radera media

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: Delete Resolution
sv: Radera upplösning

en: Delete Row
sv: Radera rad

en: Delete all items owned by this User?
sv: Radera allt som denna användaren har?

en: Delete the old version?
sv: Ta bort gammal version?

en: Delete this Column?
sv: Radera denna kolumn?

en: Delete this DataSet?
sv: Ta bort detta DataSet?

en: Delete this Display?
sv: Radera skärmen?

en: Delete this region?
sv: Radera regionen?

en: Deleted %s
sv: Raderad %s

en: Deleted Event
sv: Händelse raderad

en: Deleted Row
sv: Rad raderad

en: Deleted from Layout
sv: Borttaget från layout

en: Deleting a file cannot be reversed.
sv: Borttagning av ett objekt kan inte ångras.

en: Descending
sv: Fallande

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description can not be longer than 254 characters
sv: Beskrivningen kan ej vara längre än 256 tecken

en: Design
sv: Designa

en: Details
sv: Detaljer

en: Device Name
sv: Enhetsnamn

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Disabling %s
sv: Inaktivera %s

en: Display
sv: Skärm

en: Display %displayName% is currently logged-in, seen %timeAgo%.
sv: Skärmen %displayName% är inloggad, senast kontaktad  %timeAgo%.

en: Display %displayName% is not logged in at the moment and last accessed at <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>
sv: Skärmen %displayName% är inte inloggad för tillfället och kontaktades senast <span class="unixDate">%displayLastAccessed%</span>

en: Display Activity
sv: Visa aktivitet

en: Display Group
sv: Skärmgrupp

en: Display Groups
sv: Skärmgrupper

en: Display Notifications from the Notification Centre
sv: Visa avisering från aviseringscentret

en: Display Order
sv: Visningsordning

en: Display Setting Profiles
sv: Skärminställningsprofiler

en: Display Settings
sv: Skärminställningar

en: Display is downloading new files
sv: Skärmen laddar ner nya filer

en: Display is out of date but has not yet checked in with the server
sv: Skärmen är föråldrad, men har ännu inte kontrollerat med servern

en: Display is up to date
sv: Skärmen är uppdaterad

en: Display not selected!
sv: Skärm ej vald!

en: Display's Hardware Key
sv: Skärmens hårdvarunyckel

en: DisplayGroups assigned to %s
sv: Skärmgrupper tilldelad till %s

en: DisplayGroups cannot be manually assigned to a Dynamic Group
sv: Skärmgrupper kan inte manuellt bli tilldelad till en dynamisk grupp

en: DisplayGroups cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
sv: Skärmgrupper kunde inte tilldelas manuellt till en dynamisk grupp

en: DisplayGroups unassigned from %s
sv: Skärmgrupper borttagna från %s

en: Displays
sv: Skärmar

en: Displays assigned to %s
sv: Skärmarna tilldelade till %s

en: Displays cannot be manually assigned to a Dynamic Group
sv: Skärmarna kan inte manuellt bli tilldelad till en dynamisk grupp

en: Displays cannot be manually unassigned to a Dynamic Group
sv: Skärmarna kan inte manuellt tas bort från en dynamisk grupp

en: Displays unassigned from %s
sv: Skärmarna tillhör inte längre %s

en: Do you want to be notified by email if there is a problem with this display?
sv: Vill du bli informerad via e-post om det är något problem med skärmen?

en: Done
sv: Klar

en: Done.
sv: Klart.

en: Double buffering helps smooth the playback but should be disabled if graphics errors occur
sv: Dubbelbuffring hjälper till att få uppspelningen bättre men skall inaktiveras om det blir fel i grafiken.

en: Download
sv: Ladda ner

en: Download Window End Time
sv: Nerladdningsfönster Sluttid

en: Download Window Start Time
sv: Nerladdningsfönster Starttid

en: Download selected items
sv: Ladda ner valda objekt

en: Downloaded
sv: Nedladdat

en: Downtime
sv: Nertid

en: Duration
sv: Längd

en: Duration (seconds)
sv: Längd ( sekunder)

en: Duration back
sv: Längd bakåt

en: Duration for Empty Layouts
sv: Varaktighet av tomma layouter

en: Duration is per item
sv: Längden är per objekt

en: Duration is per page
sv: Längden är per sida

en: Dynamic Criteria
sv: Dynamiska kriterier

en: Dynamic Display Groups must have at least one Criteria specified.
sv: Dynamiska skärmgrupper måste ha minst ett kriterium angivet.

en: Dynamic Group?
sv: Dynamisk grupp?

en: East
sv: Öster

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Application
sv: Redigera program

en: Edit Column
sv: Ändra kolumn

en: Edit Command
sv: Redigera kommando

en: Edit DataSet
sv: Ändra dataset

en: Edit Daypart
sv: Redigera dagsuppdelning

en: Edit Display
sv: Ändra skärm

en: Edit Display Group
sv: Ändra skärmgrupp

en: Edit Event
sv: Editera händelse

en: Edit Layout
sv: Redigera layout

en: Edit Media
sv: Ändra media

en: Edit Module
sv: Redigera modul

en: Edit Profile
sv: Ändra profil

en: Edit User
sv: Redigera användare

en: Edit User Group
sv: Redigera användargrupp

en: Edited %s
sv: Ändrad %s

en: Edited Audio
sv: Ljudet ändrat

en: Edited Event
sv: Händelse redigerad

en: Edited Row
sv: Rad ändrad

en: Edited Transition
sv: Ändrad övergång

en: Effect
sv: Effekt

en: Email
sv: E-post

en: Email Alert
sv: E-postnotifikation

en: Email Alerts
sv: E-postnotifikationer

en: Embedded
sv: Inbäddad

en: Embedded HTML
sv: Inbäddad HTML

en: Embedded Web Server Port
sv: Inbäddad webbserverport

en: Empty
sv: Tom

en: Empty Region
sv: Tom region

en: Enable Double Buffering
sv: Aktivera dubbelbuffring

en: Enable Maintenance?
sv: Aktivera underhåll?

en: Enable Mouse
sv: Aktivera musen

en: Enable PowerPoint?
sv: Aktivera Powerpoint

en: Enable Shell Commands
sv: Aktivera Shell-kommandon

en: Enable Wake on LAN
sv: Aktivera Wake on LAN

en: Enable caching of Web Resources?
sv: Aktivera cachning av webbresurser?

en: Enable stats reporting?
sv: Aktivera rapportering av statistik

en: Enable the Shell Command module.
sv: Aktivera Shell kommando modulen.

en: Enable the mouse.
sv: Aktivera musen.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Enabled for In
sv: Användas för IN

en: Enabled for Out
sv: Användas för UT

en: Enabled?
sv: Aktiverad?

en: End Time
sv: Sluttid

en: Enter a hexadecimal password of a SecureOn enabled Network Interface Card (NIC) of the remote host. Enter a value in this pattern: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Leave the following field empty, if SecureOn is not used (for example, because the NIC of the remote host does not support SecureOn).
sv: Ange ett hexadecimalt lösenord för värderns SecureOn-aktiverade nätverkskort. Ange ett värde i det här formatet: 'xx-xx-xx-xx-xx-xx'. Lämna följande fält tomt om SecureOn inte används (till exempel om nätverkskortet på fjärrvärden inte stöder SecureOn).

en: Enter a number within the range of 0 to 32 in the following field. Leave the following field empty, if no subnet mask should be used (CIDR = 0). If the remote host's broadcast address is unknown: Enter the host name or IP address of the remote host in Broad Cast Address and enter the CIDR subnet mask of the remote host in this field.
sv: Ange ett nummer inom intervallet 0 till 32 i följande fält. Lämna följande fält tomt om ingen nätmask ska användas (CIDR = 0). Om fjärrvärden broadcastsadress är okänd: Ange värdnamn eller IP-adress för fjärrvärden i Broadcast-adressen och ange CIDR-subnätmasken för fjärrvärden i det här fältet.

en: Enter the number of hours you would like to cache twitter images.
sv: Ange antalet timmar som du vill cacha twitter bilder.

en: Enter the number of seconds you would like to cache twitter search results.
sv: Ange antalet sekunder som du vill cacha sökresultat från twitter.

en: Enter the start time for this daypart
sv: Välj en starttid för dagsuppdelning

en: Enter your API Key from Google Maps.
sv: Fyll i din API-nyckel från Google Maps.

en: Enter your API Key from Twitter.
sv: Fyll i din API-nyckel från Twitter.

en: Error
sv: Fel

en: Error.
sv: Fel.

en: Event Type
sv: Händelsetyp

en: Exception Start/End time for %s are empty or in an incorrect format
sv: Undantagen Start/Slut-tid för %s , tom eller i felaktigt format

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Execute a shell command on the client
sv: Verkställ ett skalkommando på klienten

en: Expire Modified Layouts immediately on change. This means a layout can be cut during playback if it receives an update from the CMS
sv: Avsluta ändarade layouter direkt vid ändring. Detta betyder att en layout kan stoppas mitt i en uppspelning och den tar emot en uppdatering ifrån CMS.

en: Expire Modified Layouts?
sv: Avsluta ändarade layouter?

en: Export
sv: Exportera

en: Export Statistics
sv: Exportera statistik

en: Extension %s does not match any enabled Module
sv: Tillägg %s matchar inte någon aktiverad modul

en: External Image
sv: Extern bild

en: Fade In
sv: Tona in

en: Fade Out
sv: Tona ut

en: February
sv: Februari

en: File Name
sv: Filnamn

en: File Status - Count of Files
sv: Filstatus - Antal filer

en: File Status - Size of Files
sv: Filstatus - Storlek på filer

en: File does not exist
sv: Filen existerar inte

en: FileInfo
sv: Filinformation

en: Files assigned to %s
sv: Filer tilldelade till %s

en: Files unassigned from %s
sv: Filer borttagna från %s

en: Finance
sv: Finans

en: First Name
sv: Förnamn

en: Flip Clock
sv: Vänd klockan

en: Flip Horizontal
sv: Vänd horisontellt

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Formula
sv: Formel

en: Free
sv: Tillgängligt

en: Friday
sv: Fredag

en: From Date
sv: Från datum

en: Function
sv: Funktion

en: GD Extension
sv: GD tillägg

en: General
sv: Allmänt

en: Generic File
sv: Generell fil

en: Group
sv: Grupp

en: Group Admin
sv: gruppadministratör

en: Group not found
sv: Grupp ej funnen

en: Groups
sv: Grupper

en: Hardware Accelerate Web Content
sv: Hårdvaruacceleration av webbinnehåll

en: Heading
sv: Rubrik

en: Height
sv: Höjd

en: Height must be greater than 0
sv: Höjd måste vara större än noll (>0)

en: Help
sv: Hjälp

en: Homepage
sv: Startsida

en: Homepage for this user. This is the page they will be taken to when they login.
sv: Startsida för denna användaren.

en: Hourly
sv: Varje timme

en: Hours
sv: Timmar

en: Hours this event should be scheduled for
sv: Timmar denna händelse ska schemaläggas

en: How long should the Action Bar be shown for, in seconds?
sv: Hur många sekunder skall åtgärdsfältet visas?

en: How often should the Player check for new content.
sv: Hur ofta ska spelaren söka efter nytt innehåll

en: How should the action bar behave?
sv: Hur skall åtgärdsfältet fungera?

en: How should this video be scaled?
sv: Hur skall denna videon skalas?

en: IP Address
sv: IP-adress

en: IP Address Incorrectly Formed
sv: IP-adressen är felaktigt inskriven

en: If the Player is configured for push messaging, screenshots are requested immediately and should be seen when the form closed. In some circumstances it may be necessary to refresh the page after a few seconds.
sv: Om spelaren är konfigurerad för push-meddelanden begärs skärmdumpar omedelbart och ska kunna ses när formuläret stängs. Under vissa omständigheter kan det vara nödvändigt att uppdatera sidan efter några sekunder.

en: If the device is having trouble playing video, it may be useful to switch to a Surface View for Video Rendering.
sv: Om enheten har problem med att spela video kan det vara användbart att växla till en ytvy för videoredigering.

en: If there are any exceptions enter them below by selecting the Day from the list and entering a start/end time.
sv: Om det skall finnas några undantag så välj dag i listan nedan och fyll i en start-/sluttid.

en: If this daypart is already in use, the events will be adjusted to use the new times provided. If used on a recurring event and that event has already recurred. The event will be split in two and the future event time adjusted.
sv: Om denna dagsuppdelning används ås kommer händelserna bli justerade att använda de nya tiderna. Om det används på en återkommande händelse så kommer den delas upp och de nya händerna kommer justeras.

en: Image
sv: Bild

en: Images. PNG, JPG, BMP, GIF
sv: Bilder. PNG, JPG, BMP, GIF

en: Import CSV
sv: Importera CSV

en: Import DataSet Data?
sv: Importera DataSet data?

en: Import Tags?
sv: Importera taggar?

en: Imported JSON into %s
sv: Importerade JSON till %s

en: Include Widgets?
sv: Inkludera Widget?

en: Incorrect Screen shot Format
sv: Felaktigt Skärmdumpsformat

en: Initial User Group
sv: Standard Användar Grupp.

en: Installation guide
sv: Installationsguide

en: Interleave Default
sv: Interfoliera standardlayout

en: Invalid user group selected
sv: Felaktig användargrupp vald

en: Is Dynamic?
sv: Dynamisk?

en: Is the Resolution enabled for use?
sv: Är upplösningen aktiverad för användning?

en: Is this the default profile for all Displays of this type? Only 1 profile can be the default.
sv: Är detta standardprofilen för alla skärmar av denna typ? Endast 1 profil kan vara standard.

en: Is this user retired?
sv: Är användaren arkiverad?

en: Item
sv: Objekt

en: JSON Extension
sv: JSON tillägg

en: January
sv: Januari

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: Landscape
sv: Liggande

en: Last Accessed
sv: Senast kontaktad

en: Last Command
sv: Senaste kommandot

en: Last Duration
sv: Senaste längd

en: Last Name
sv: Efternamn

en: Latest news not available.
sv: Senaste nyheterna är inte tillgängliga

en: Latest news not enabled.
sv: Senaste nyheterna är inte aktiverade

en: Latitude
sv: Latitud

en: Layout / Campaign
sv: Layout / Kampanj

en: Layout Duration
sv: Layoutens längd

en: Layout Name
sv: Layoutnamn

en: Layout Name must be between 1 and 50 characters
sv: Layoutnamnet måste vara mellan 1 och 50 tecken

en: Layout not found
sv: Layouten hittas inte

en: Layouts
sv: Layouter

en: Layouts assigned to %s
sv: Layout tilldelad till %s

en: Layouts unassigned from %s
sv: Layout borttagen från %s

en: Left Coordinate
sv: Vänster koordinater

en: Library
sv: Bibliotek

en: Library Image
sv: Bild i biblioteket

en: Library Location
sv: Bibliotekets plats

en: Library Media
sv: Biblioteksmedia

en: Library Quota
sv: Mappstorleksbegränsning

en: Library Tidy Complete
sv: Biblioteksrensning klar.

en: Library not writable
sv: Kan ej skriva till mapp

en: Light
sv: Ljus

en: Limit the number of log files uploaded concurrently
sv: Begränsa antalet loggfiler som laddas upp samtidigt

en: Linux Command
sv: Linuxkommando

en: List Content
sv: Listinnehåll

en: Local Video
sv: Lokal video

en: Location
sv: Plats

en: Location of the Manual
sv: Adress till manualen

en: Log
sv: Logg

en: Log Level
sv: Loggnivå

en: Log Truncated
sv: Logg trunkerad

en: Log file path name.
sv: Sökväg till loggfil.

en: Logged In
sv: Inloggad

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Logout User
sv: Logga ut användare

en: Longitude
sv: Longitud

en: Lookup Tables cannot be deleted
sv: Uppslagstabeller kan inte tas bort

en: Loop?
sv: Loopa?

en: Lower Row Limit
sv: Lägre radbegränsning

en: Maintenance
sv: Underhåll

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage Membership for %displayGroupName%
sv: Hantera medlemskap för %displayGroupName%

en: March
sv: Mars

en: Marquee Selector
sv: Val av markering

en: Max Statistics Age
sv: Maxålder för statistik

en: Maximum concurrent downloads
sv: Maximalt samtidiga nerladdningar

en: May
sv: Maj

en: Media Assigned
sv: Media tilldelat

en: Media you own already has this name. Please choose another.
sv: Det finns redan media i din ägo med detta namn. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Member
sv: Medlem

en: Members
sv: Medlemmar

en: Membership set for %s
sv: Medlemskap satt för %s

en: Menu
sv: Meny

en: Message
sv: Meddelande

en: Minutes
sv: Minuter

en: Minutes this event should be scheduled for
sv: Minuter som denna händelse ska schemaläggas

en: Missing dataSetColumnTypeId
sv: dataSetColumnTypeId saknas

en: Missing dataSetId
sv: dataSetId saknas

en: Missing dataTypeId
sv: dataTypeId saknas

en: Missing height property
sv: Egenskapen höjd saknas

en: Missing left property
sv: Egenskapen vänster saknas

en: Missing name
sv: Namn saknas

en: Missing regionid property
sv: Egenskapen regisionsid saknas

en: Missing the admin username.
sv: Admin användarnamn saknas.

en: Missing top property
sv: Egenskapen topp saknas

en: Missing type
sv: Typ saknas

en: Missing width property
sv: Egenskapen bredd saknas

en: Mode for hardware acceleration of web based content.
sv: Läge för hårdvaruacceleration av webbaserat innehåll.

en: Modules
sv: Moduler

en: Monday
sv: Måndag

en: Month
sv: Månad

en: Monthly
sv: Månadsvis

en: More Statistics
sv: Mer statistik

en: Multi Display
sv: Multiskärm

en: Multiple Items Selected
sv: Flera objekt valda

en: Mute?
sv: Ljudlös?

en: My Applications
sv: Mina program

en: MySQL database (PDO MySql)
sv: MySQL databas (PDO MySql)

en: Name
sv: Namn

en: Name cannot be empty
sv: Namn kan inte vara tomt

en: Name must be between 1 and 50 characters
sv: Namnet måste vara mellan 1 och 50 tecken

en: Name of the Region
sv: Namn på regionen

en: Nested Display
sv: Innehåller skärm

en: New Password
sv: Nytt lösenord

en: New list content value is invalid as it does not include values for existing data
sv: Nytt listinnehållsvärde är felaktigt eftersom det inte innehåller värden för existerande data

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No IP Address Specified
sv: Ingen IP-adress specificerad

en: No data available in table
sv: Ingen data tillgänglig i tabellen

en: No display groups selected
sv: Inga skärmgrupper valda

en: No displays with View permissions
sv: Inga skärmar med visa rättigheter

en: No events for the chosen Display/Display Group on the selected date!
sv: Inga händelser för den valda Skärmen/Skärmgruppen för det valda datumet!

en: No regions present
sv: Inga regioner är tillgängliga

en: No tags to assign
sv: Inga taggar att tilldela

en: No tags to unassign
sv: Inga taggar att ta bort tilldelning från

en: None
sv: Ingen

en: North
sv: Norr

en: North East
sv: Nordost

en: North West
sv: Nordväst

en: Not Found
sv: Hittades inte

en: Note: It will only be updated in layouts you have permission to edit.
sv: Notering: Det kommer bara uppdateras i layouter du har rättigheter till.

en: Nothing to archive
sv: Inget att arkivera

en: Notification
sv: Avisering

en: Notify current layout
sv: Meddela nuvarande layout

en: Now Showing
sv: Nu visas

en: Number
sv: Tal

en: Number of Items
sv: Antal objekt

en: October
sv: Oktober

en: Off
sv: Av

en: Off when transparent
sv: Av när det är transparent

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Offset Left
sv: Offset vänster

en: Offset Top
sv: Offset topp

en: On
sv: På

en: On Demand
sv: På begäran

en: Only 1 default per display type is allowed.
sv: Endast ett defaultvärde per skärmtyp är tillåtet.

en: Only Administrator Users can truncate the log
sv: Endast Administratörer kan trunkera loggen

en: Only super and group admins can create users
sv: Endast super och grupp admin kan skapa användare

en: Optional JavaScript
sv: Javascript (Valfritt)

en: Optional Stylesheet
sv: Valfri stilmall

en: Options
sv: Val

en: Or
sv: Eller

en: Order
sv: Ordning

en: Order Changed
sv: Ordning ändrad

en: Orientation
sv: Orientering

en: Overlay Layout
sv: Överlagrad layout

en: Overlay Layouts
sv: Överlagrade layouter

en: Owner
sv: Ägare

en: Owner User Group
sv: Ägarens Användargrupp

en: PDF document viewer
sv: PDF-visare

en: PHP JSON extension required to function.
sv: PHP JSON tillägg krävs för denna funktion

en: PHP SOAP extension required to function.
sv: PHP SOAP tillägg krävs för denna funktion

en: PHP Version
sv: PHP-version

en: Page
sv: Sida

en: Password
sv: Lösenord

en: Password Changed
sv: Lösenordet är ändrat

en: Password Protect Settings
sv: Inställningar för Lösenordsskydd

en: Passwords do not match
sv: Lösenorden stämmer inte överens

en: Pattern of MAC-address is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or letter)
sv: Format på MAC-adressen är inte "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = siffra eller bokstav)

en: Pattern of SecureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
sv: Format på "SecureOn"- lösenord är inte "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = siffra eller VERSAL bokstav)

en: Pattern of secureOn-password is not "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = digit or CAPITAL letter)
sv: Format på "secureOn"- lösenord är inte "xx-xx-xx-xx-xx-xx" (x = siffra eller VERSALA bokstäver)

en: Pending
sv: Väntande

en: Per Minute
sv: Varje minut

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Phone
sv: Telefon

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Pick a command to send to the Player. If the CMS has XMR enabled this will be sent immediately, otherwise it will show an error.
sv: Välj ett kommando att skicka till spelaren. Om CMS har XMR aktiverat kommer detta att skickas omedelbart, annars kommer det att visas ett fel.

en: Play a video locally stored on the client
sv: Spela upp en video som är lagrad lokalt på klienten

en: Playlist
sv: Spellista

en: Please enter a Password.
sv: Vänligen fyll i ett lösenord.

en: Please enter a SQL clause for how this dataset should be ordered
sv: Vänligen fyll i en SQL formel för att sortera detta DataSet

en: Please enter a SQL clause to filter this DataSet.
sv: Vänligen fyll i en SQL formel för att filtrera detta DataSet.

en: Please enter a code between 1 and 50 characters containing only alpha characters and no spaces
sv: Var god skriv en kod mellan 1 och 50 tecken bestående av endast alfanumeriska tecken och inga mellanslag

en: Please enter a command name between 1 and 254 characters
sv: Vänligen fyll i ett kommandonamn mellan 1 till 254 tecken

en: Please enter a description between 1 and 1000 characters
sv: Vänligen fyll i en beskrivning mellan 1 och 1000 tecken

en: Please enter a display group name
sv: Vänligen mata in namn för skärmgrupp

en: Please enter a from date
sv: Ange startdatum

en: Please enter a password for this user.
sv: Vänligen fyll i ett lösenord för denna användaren

en: Please enter a password for this user. This user will have full access to the system
sv: Vänligen fyll i ett lösenord för denna användaren. Denna användaren kommer ha fulla rättigheter till systemet.

en: Please enter a valid email address or leave it empty.
sv: Vänligen fyll i en giltig e-post adress eller lämna det blankt.

en: Please enter password for the Admin account.
sv: Vänligen fyll i lösenord för administratörskontot.

en: Please enter the name of the database that should be used.
sv: Vänligen fyll i namnet på databasen som skall användas.

en: Please enter the name of the database user that should be created.
sv: Vänligen fyll i namnet på databasanvändaren som skall skapas.

en: Please enter the name of the database user that should be used.
sv: Vänligen fyll i namnet på databasanvändaren som skall användas.

en: Please enter the number of rows per page. 0 for no pages.
sv: Vänligen fyll i antal rader per sida. 0 för inga sidor.

en: Please enter the private address for XMR.
sv: Vänligen ange den privata adressen för XMR.

en: Please enter the public address for XMR.
sv: Fyll i den publika adressen för XMR.

en: Please enter the user name of an account that has administrator privileges on the MySQL server.
sv: Vänligen fyll i användarnamnet på ett konto med administratörsrättigheter på MySQL servern.

en: Please enter your new password
sv: Vänligen ange ditt nya lösenord

en: Please provide Media to Assign
sv: Välj media som ska tilldelas

en: Please provide a body
sv: Ange innehåll

en: Please provide a column heading.
sv: Vänligen ange en rubrik för kolumnen

en: Please provide a database host. This is usually localhost.
sv: Vänligen fyll i en databasvärd. Det är vanligtvis localhost.

en: Please provide a from/to date.
sv: Vänligen fyll i från/till datum

en: Please provide a name
sv: Vänligen fyll i ett namn

en: Please provide a name for the existing database.
sv: Vänligen fyll i namnet på den nuvarande databasen.

en: Please provide a name for the new database.
sv: Vänligen fyll i ett namn för den nya databasen.

en: Please provide a subject
sv: Ange ett ämne

en: Please provide a user for the existing database.
sv: Vänligen välj en användare för den nuvarande databasen.

en: Please provide a user for the new database.
sv: Vänligen välj en användare för den nya databasen.

en: Please provide an admin user name.
sv: Vänligen fyll i ett admin användarnamn.

en: Please provide your credentials
sv: Vänligen fyll i dina inloggningsuppgifter

en: Please repeat the new Password.
sv: Upprepa lösenord

en: Please save this file to your PC.
sv: Vänligen spara denna fil på din dator.

en: Please select a Campaign/Layout for this event.
sv: Vänligen välj en Kampanj/Layout för denna händelse

en: Please select a Command for this event.
sv: Vänligen välj ett kommando för denna händelse.

en: Please select a Layout or Campaign for this Event to show
sv: Vänligen välj en layout eller kampanj att visa för denna händelse

en: Please select a clock face.
sv: Välj ett utseende på klockan.

en: Please select a command for this Event.
sv: Välj ett kommando för denna händelse.

en: Please select a theme for the clock.
sv: Vänligen välj ett tema för klockan.

en: Please select at least one option
sv: Vänligen välj minst ett alternativ

en: Please select one or more displays / groups for this event to be shown on.
sv: Vänligen välj en eller flera Skärmar / Skärmgrupper som denna händelse skall visas på.

en: Please select the Event Type
sv: Vänligen välj en händelsetyp

en: Please select the order this event should appear in relation to others when there is more than one event scheduled
sv: Vänligen välj ordningen för denna händelse i relation till andra när mer än en händelse är schemalagd vid samma tillfälle

en: Portrait
sv: Stående

en: Prev
sv: Föregående

en: Prevent Sleep?
sv: Förhindra strömsparläge?

en: Preview Campaign
sv: Förhandsgranska kampanj

en: Preview Enabled
sv: Förhandsgranskning aktiverat

en: Preview Enabled?
sv: Förhandsgranskning aktiverat?

en: Preview Layout
sv: Förhandsgranska layout

en: Previous
sv: Föregående

en: Priority
sv: Prioritet

en: Problem with Form Template
sv: Problem med formulärsmall

en: Proof of Play
sv: Bevis på spelning

en: Provide a Password which will be required to access settings
sv: Ange ett lösenord som behövs för att komma åt inställningar.

en: Provide a custom clause instead of using the clause builder above.
sv: Fyll i en anpassad formel istället för formelbyggaren ovan.

en: Provided Data Type doesn't exist
sv: Försedd datatyp existerar inte

en: Provided DataSet Column Type doesn't exist
sv: Försedd Dataset kolumntyp existerar inte

en: Reassign all items this User owns to the selected User.
sv: Ersätt rättigheter på alla objekten denna användare äger till vald användare.

en: Reassign items to another User
sv: Byt användare på objekt

en: Receive System Notifications?
sv: Ta emot systemmeddelande?

en: Reconfigure XMR
sv: Konfigurera om XMR

en: Recovery for Display %s
sv: Återställning av skärm %s

en: Recreate the Problem in a new window.
sv: Återskapa problemet i ett nytt fönster.

en: Recurring
sv: Återkommande

en: Reference
sv: Referens

en: Reference 1
sv: Referens 1

en: Reference 2
sv: Referens 2

en: Reference 3
sv: Referens 3

en: Reference 4
sv: Referens 4

en: Reference 5
sv: Referens 5

en: Refresh
sv: Ladda om

en: Region Options
sv: Regioninställningar

en: Region not found
sv: Regionen hittas inte

en: Regular Maintenance
sv: Regelbundet underhåll

en: Relationship Tree
sv: Relationsträd

en: Release Date
sv: Utgivningsdatum

en: Remove Hashtags?
sv: Radera hashtags?

en: Remove any cached data for this display.
sv: Ta bort eventuell cachad data för den här skärmen.

en: Remove the XMR configuration for this Player and send a rekey action.
sv: Ta bort XMR-konfigurationen för den här spelaren och skicka en rekey-åtgärd.

en: Removed Audio
sv: Ljud borttaget

en: Repeat the new Password for this user.
sv: Upprepa lösenordet

en: Repeats
sv: Upprepningar

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace Existing Media?
sv: Ersätt befintlig fil?

en: Report Fault
sv: Rapportera fel

en: Request Screen Shot
sv: Begär skärmdump

en: Request sent for %s
sv: Förfrågan skicka för %s

en: Reshow welcome
sv: Visa om välkomstmeddelande

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Resolutions
sv: Upplösningar

en: Retest
sv: Testa igen

en: Retire
sv: Arkivera

en: Retire %layout%
sv: Arkivera %layout%

en: Retire this layout or not? It will no longer be visible in lists
sv: Arkivera layouten? Denna kommer inte längre att vara synlig i listorna

en: Retire this media?
sv: Arkivera detta media?

en: Retire? It will no longer be visible when scheduling
sv: Arkivera? Den kommer inte längre vara synlig vid schemaläggning

en: Retired
sv: Arkiverad

en: Retired %s
sv: Arkiverad %s

en: Retired media remains on existing Layouts but is not available to assign to new Layouts.
sv: Arkiverad media finns på nuvarande Layout men är inte tillgänglig att tilldela till nya Layouter.

en: Retired?
sv: Arkiverad?

en: Retype New Password
sv: Upprepa nytt lösenord

en: Reverse Landscape
sv: Omvänt landskap

en: Reverse Portrait
sv: Omvänt porträtt

en: Run Now
sv: Kör nu

en: Run Now set on %s
sv: Kör nu är satt till %s

en: Run at CMS Time?
sv: Använd CMS-serverns tid?

en: SOAP Extension
sv: SOAP tillägg

en: Saturday
sv: Lördag

en: Save
sv: Spara

en: Save Template
sv: Spara mall

en: Save this Layout as a Template?
sv: Spara denna Layout som en Mall?

en: Saved %s
sv: Sparad %s

en: Scale type
sv: Skalningstyp

en: Schedule
sv: Schema

en: Schedule Event
sv: Schemalägg händelse

en: Screen Dimensions
sv: Skärmdimensioner

en: Screen Shot Size
sv: Skärmdumpsstorlek

en: Screen shot interval
sv: Skärmdumps intervall

en: Screen shot?
sv: Skärmdump?

en: Screenshots can be seen in the Display Grid by selecting Column Visibility and enabling the Screenshot column.
sv: Skärmbilder kan ses i tabellvyn om man i Column Visibility aktiverar Skärmdump? kolumnen.

en: Search:
sv: Sök:

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Seconds this event should be scheduled for
sv: Sekunder som denna händelse ska schemaläggas

en: Select
sv: Välj

en: Select All
sv: Markera alla

en: Select the dayparting information for this event. To set your own times select custom and to have the event run constantly select Always.
sv: Välj en dagsuppdelning för denna händelse. För att välja egna tider välj Anpassad, för att händelsen skall spelas hela tiden välj Alltid.

en: Select the end time for this event
sv: Välj sluttid för denna händelse

en: Select the start time for this event
sv: Välj starttid för denna händelse

en: Select the task you would like to run
sv: Välj uppgiften du vill köra

en: Select the type of event to schedule
sv: Välj typ av händelse att schemalägga

en: Select to provide a specific duration for this Widget
sv: Välj om du vill sätta en specifik längd på denna widget

en: Send Command
sv: Skicka kommando

en: Send Schedule in advance?
sv: Skicka schemaläggning i förväg?

en: Send files in advance?
sv: Skicka filer i förväg?

en: Server Key
sv: Servernyckel

en: Sessions
sv: Sessioner

en: Set a duration?
sv: Sätt en längd?

en: Set as Home
sv: Andvänd som hem

en: Set the device time using the CMS. Only available on rooted devices or system signed players.
sv: Ställ in enhetstiden med hjälp av CMS. Endast tillgänglig på rotade enheter eller systemsignerade spelare.

en: Set the orientation of the device (portrait mode will only work if supported by the hardware) Application Restart Required.
sv: Välj orienteringen på enheten (Porträttläge fungerar endast om  hårdvaran har stöd för detta) Applikationen behöver startas om.

en: Sets the event priority - events with the highest priority play in preference to lower priority events.
sv: Sätter händelsens prioritet - händelsen med den högsta prioriteten spelas

en: Setting
sv: Inställning

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Profile?
sv: Inställningsprofil?

en: Settings Updated
sv: Inställningar uppdaterade

en: Shell Command
sv: Skalkommando

en: Shell Command Allow List
sv: Tillåtna Shell kommandon

en: Should Videos we fail to play be blacklisted and no longer attempted?
sv: Ska videor som misslyckats med att spelas vara svartlistade och inte längre försöka spelas?

en: Should members of this Group receive system notifications?
sv: Ska medlemmar av denna gruppen ta emot systemmeddelande?

en: Should the Table headings be shown?
sv: Ska tabellrubrikerna visas?

en: Should the application icon be shown in the task bar?
sv: Ska programikonen visas i aktivitetsfältet?

en: Should the application send proof of play stats to the CMS.
sv: Ska applikationen skicka bevis på spelstatistik till CMS.

en: Should the clock show seconds or not?
sv: Ska klockan visa sekunder eller inte?

en: Should the video be muted?
sv: Ska videon vara ljudlös?

en: Should the video loop if it finishes before the provided duration?
sv: Ska videon loopa om den är slut innan den ifyllda längden?

en: Should this User receive system notifications?
sv: Ska denna användaren ta emot systemmeddelande?

en: Show
sv: Visa

en: Show Seconds?
sv: Visa sekunder?

en: Show _MENU_ entries
sv: Visa _MENU_ poster

en: Show the icon in the task bar?
sv: Visa ikonen i aktivitetsfältet

en: Show the table headings?
sv: Visa tabellrubriker

en: Showing 0 to 0 of 0 entries
sv: Visar 0 till 0 av 0 poster

en: Showing _START_ to _END_ of _TOTAL_ entries
sv: Visar _START_ till _END_ av _TOTAL_ poster

en: Single Display
sv: en enda skärm

en: Size
sv: Storlek

en: Size (bytes)
sv: Storlek (bytes)

en: Sorry there is an error with this request, cannot set inherited permissions
sv: Fel i begäran, kan inte sätta ärvda rättigheter

en: Sorry this function is disabled.
sv: Denna funktion är inte aktiverad

en: Sorry, Fonts do not have any editable properties.
sv: Tyvärr, fonterna har inga editerbara egenskaper

en: Sorry, no items have been selected.
sv: Tyvärr inga objekt blev valda.

en: Source
sv: Källa

en: South
sv: Söder

en: South East
sv: Sydost

en: South West
sv: Sydväst

en: Speed
sv: Hastighet

en: Start Replace
sv: Starta ersättning

en: Start Time
sv: Starttid

en: Start delay for device start up
sv: Fördröjning av enhetsuppstart

en: Start during device start up?
sv: Starta under enhetsuppstart?

en: Start upload
sv: Starta uppladdning

en: Start/End time are empty or in an incorrect format
sv: Start/Slut-tid är tomt eller felaktigt format

en: Statistics
sv: Statistik

en: Status Pending
sv: Status: Pågående

en: Stocks
sv: Aktier

en: Stocks Module
sv: Aktier-modul

en: Stop the player PC power management from Sleeping the PC
sv: Stoppa klientens PC-strömhantering från sätta datorn i sleepmode

en: Storage Available
sv: Tillgängligt utrymme

en: Storage Free %
sv: Tillgängligt utrymme %

en: Storage Total
sv: Totalt utrymme

en: Store HTML resources on the Internal Storage?
sv: Spara HTML-resurser på intern lagring?

en: Store all HTML resources on the Internal Storage? Should be selected if the device cannot display text, ticker, dataset media.
sv: Spara alla HTML-resurser på intern lagring? Bör väljas om enheten inte kan visa text, ticker, dataset media.

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: String
sv: Sträng

en: Strip Tags
sv: Ta bort taggar

en: Sunday
sv: Söndag

en: Switched to Debug Mode
sv: Ändrat till felsökningsläge

en: Switched to Normal Mode
sv: Ändrat till Normalläge

en: Tag this media. Comma Separated.
sv: Tagga detta media. Kommaseparerat.

en: Tagged %s
sv: Taggad %s

en: Tags
sv: Taggar

en: Take the items from the beginning or the end of the list
sv: Ta objekten från början eller slutet av listan

en: Template
sv: Mall

en: Template Missing
sv: Mall saknas

en: Templates
sv: Mallar

en: The CMS is temporarily off-line as an upgrade is in progress. Please check with your system administrator for updates or refresh your page in a few minutes.
sv: Uppgradering pågår. Försök om en liten stund igen.

en: The Command String for this Command on this display
sv: Kommandosträng för detta kommando på den här skärmen

en: The DataSet results can be filtered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated filter be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
sv: Resultatet från Dataset kan filtreras på alla kolumner och vis nedan. Nya fält kan läggas till genom att klicka på plus ikonen vid slutet på varje rad. Om man behöver ett mer avancerat filter så bocka för avancerat nedan och fyll i en SQL syntax.

en: The DataSet results can be ordered by any column and set below. New fields can be added by selecting the plus icon at the end of the current row. Should a more complicated order be required the advanced checkbox can be selected to provide custom SQL syntax.
sv: Resultat av Dataset kan sorteras nedan. Fler sorteringsfält kan läggas till genom att klicka på plus ikonen vid slutet på aktuell rad. Om en mer komplex sorteringsordning krävs kan man bocka i avancerat och fylla i en SQL syntax.

en: The DataType of the Intended Data
sv: Datatypen av det tänkta innehållet

en: The Default Layout to Display where there is no other content.
sv: Standardlayout för skärmen när annat innehåll ej visas.

en: The Display Group being edited is in bold. The list is ordered so that items above the current Display Group are its ancestors and items below are its descendants.
sv: Skärmgruppen som editeras är fetmarkerad. Listan är ordnad så att objekt ovanför aktuell skärmgrupp är dess förfäder och objekt under är ättlingar.

en: The Email Address for this user.
sv: Användarens e-postadress.

en: The Extensions allowed on files uploaded using this module. Comma Separated.
sv: Filändelser som tillåts på filer som laddas upp med den här modulen. Separerade med komma.

en: The Height for this Resolution
sv: Höjden för denna upplösning

en: The Height of the Display Window. 0 means full height.
sv: Höjden av skärmfönstret. 0 betyder full bredd.

en: The IP address of the remote host's broadcast address (or gateway)
sv: IP-adress för fjärrvärdens broadcast adress (eller gateway)

en: The Intent Action to use for requesting a screen shot. Leave empty to natively create an image from the player screen content.
sv: Den avsiktsåtgärd som ska användas för att begära ett skärmdump. Lämna tomt för att skapa en bild från innehållet på spelarens skärm.

en: The Latitude of this display
sv: Latituden på denna skärmen

en: The Library Location you gave is not empty. Please give the location of an empty folder
sv: Bibliotekets mapp är ej tom. Vänligen ange sökväg till en tom mapp.

en: The Library Location you gave is not writable by the webserver. Please fix the permissions and try again.
sv: Webbservern kan ej skriva till biblioteket. Var vänlig och ge webbservern tillåtelse och försök igen.

en: The Library Location you have picked is not writeable
sv: Mappen är skrivskyddad

en: The Login Name of the user.
sv: Inloggningsnamn

en: The Longitude of this Display
sv: Longituden på denna skärmen

en: The Name for this Campaign
sv: Namnet för denna kampanjen

en: The Name for this Command
sv: Namnet för detta kommando

en: The Name for this Daypart
sv: Namnet på denna dagsuppdelning

en: The Name for this Display Group
sv: Namnet på denna Skärmgruppen

en: The Name for this Display Profile
sv: Namnet på denna Skärmprofilen

en: The Name for this Task
sv: Namn för denna uppgiften

en: The Name for this User Group
sv: Användargruppnamn

en: The Name of the Display - (1 - 50 characters).
sv: Skärmens namn - (1 - 50 tecken).

en: The Name of the Layout - (1 - 50 characters)
sv: Namnet på layouten - (1 - 50 tecken)

en: The Name of the Profile - (1 - 50 characters)
sv: Namnet på profilen - (1 - 50 tecken)

en: The Name of the Template - (1 - 50 characters)
sv: Namn för Mallen (1 - 50 tecken)

en: The Name of this item - Leave blank to use the file name
sv: Namnet på detta objekt - lämna blankt för att använda filnamnet

en: The Number of RSS items you want to display
sv: Antal RSS-objekt du vill visa

en: The Password for this user.
sv: Lösenord

en: The User's First Name.
sv: Förnamn

en: The User's Last Name.
sv: Efternamn

en: The User's Phone Number.
sv: Telefonnummer

en: The Validation String for this Command on this display
sv: Valideringssträngen för detta kommandot på den här skärmen

en: The Width for this Resolution
sv: Bredden för denna upplösning

en: The Width of the Display Window. 0 means full width.
sv: Bredden av skärmfönstret. 0 betyder full bredd.

en: The default duration for Widgets of this Module when the user has elected to not set a specific duration.
sv: Standardlängden för Widgets i den här modulen när användaren har valt att inte ställa in en viss varaktighet.

en: The default layout to assign for new displays and displays which have their current default deleted.
sv: Standardlayouten att tilldela nya skärmar och om skärmars standardlayout raderas.

en: The duration between status screen shots in minutes. 0 to disable. Warning: This is bandwidth intensive.
sv: Varaktigheten mellan status skärmbilder i minuter. 0 för att inaktivera. Varning: Det här är bandbreddskrävande.

en: The duration in seconds this item should be displayed
sv: Längden i sekunder detta objekt skall visas

en: The end of the time window to connect to the CMS and download updates.
sv: Sluttid på tidsfönster för att koppla upp till CMS och ladda ner uppdateringar.

en: The end of the time window to install application updates.
sv: Sluttid för tidsfönstret för att installera programuppdateringar.

en: The heading for this Column
sv: Rubriken för den här kolumnen

en: The latitude entered is not valid.
sv: Latituden är inte giltig

en: The layering order of the background image (z-index). Advanced use only.
sv: Lagerordningen för bakgrundbilden (z-index). Endast avancerat användande.

en: The left pixel position the display window should be sized from.
sv: Den vänstra pixelpositionen av skärmens fönster skall börja vid.

en: The logging level that should be recorded by the Player.
sv: Loggnivån som skall användas för spelaren

en: The longitude entered is not valid.
sv: Longituden är inte giltig

en: The name must be between 1 and 100 characters
sv: Namnet måste vara mellan 1 till 100 tecken.

en: The new Password for this user.
sv: Nytt lösenord

en: The number of log files to upload concurrently. The lower the number the longer it will take, but the better for memory usage.
sv: Antalet loggfiler som ska laddas upp samtidigt. Ju lägre tal desto längre tid kommer det att ta, men desto bättre för minnesanvändning.

en: The number of seconds to wait before starting the application after the device has started. Minimum 10.
sv: Antalet sekunder att vänta innan programmet startas efter att enheten har startat. Minsta 10.

en: The offset in minutes that should be applied to the current time, or if a counter then date/time to run from in the format Y-m-d H:i:s.
sv: Förskjutning i minuter som skall läggas till på befintligt klockslag, eller om en räknare använd datum/tid för att köra från i formatet Y-m-d H:i:s.

en: The order this column should be displayed in when entering data
sv: Ordningen denna kolumnen skall visas i när man fyller i data

en: The port number to use for the embedded web server on the Player. Only change this if there is a port conflict reported on the status screen.
sv: Portnumret som ska användas för den inbäddade webbservern på spelaren. Ändra bara detta om det finns en portkonflikt som rapporteras på statusskärmen.

en: The quota that should be applied. Enter 0 for no quota.
sv: DataKvot som ska tillämpas. Ange 0 för ingen kvota.

en: The selected effect works best with a background colour. Optionally add one here.
sv: Den valda effekten fungerar bäst med en bakgrundsfärg. Fyll i en här. (valfritt)

en: The selector to use for stacking marquee items in a line when scrolling Left/Right.
sv: Väljaren ska användas för att stapla markerade objekt i en linje när du bläddrar vänster / höger.

en: The settings for this display are shown below. They are taken from the active Display Profile for this Display, which can be changed in Display Settings. If you have altered the Settings Profile above, you will need to save and re-show the form.
sv: Inställningarna för den här skärmen visas nedan. De tas från den aktiva skärmprofilen för den här skärmen, som kan ändras i skärminställningar. Om du har ändrat inställningsprofilen ovan måste du spara och visa formuläret igen.

en: The size of the largest dimension. Empty or 0 means the screen size.
sv: Storleken på den största dimensionen. Tom eller 0 betyder skärmstorleken.

en: The standard browser cache will be used - we recommend this is switched off unless specifically required. Effects Web Page and Embedded.
sv: Den vanliga webbläsarens cacheminne används - vi rekommenderar att det är avstängt, om det inte krävs. Effektwebbsidor och inbäddade.

en: The start of the time window to connect to the CMS and download updates.
sv: Starttid på tidsfönster för att koppla upp till CMS och ladda ner uppdateringar.

en: The start of the time window to install application updates.
sv: Starttid för tidsfönstret för att installera programuppdateringar.

en: The theme "%s" does not exist
sv: Temat "%s" finns inte

en: The time this display should receive the WOL command, using the 24hr clock - e.g. 19:00. Maintenance must be enabled.
sv: Tiden som skärmen skall ta emot WOL kommandot, använd 24h klockan - t.ex. 19:00. Underhåll måste vara aktiverat.

en: The timezone for this display, or empty to use the CMS timezone
sv: Tidszonen för den här skärmen, eller tomt för att använda CMS-systemets tidszon

en: The top pixel position the display window should be sized from.
sv: Den övre pixelpositionen av skärmens fönster skall börja vid.

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000) or the Marquee Speed in a low to high scale (normal = 1).
sv: Övergångshastigheten av den valda effekten i millisekunder (normal = 1000) eller markeringshastigheten i låg till hög skala ( normal = 1)

en: The transition speed of the selected effect in milliseconds (normal = 1000).
sv: Övergångshastigheten av den valda effekten i millisekunder (normal = 1000).

en: Theme
sv: Tema

en: There are items on this Layout that can only be assessed by the Display
sv: Det finns objekt i denna layout som bara kan bedömas från skärmen

en: There is already a group with this name. Please choose another.
sv: Det finns redan en grupp med detta namnet, välj ett annat.

en: There is already a user with this name. Please choose another.
sv: Det finns redan en användare med detta namn, välj ett annat.

en: There is already dataSet called %s. Please choose another name.
sv: Det finns redan ett dataSet som kallas för %s. Vänligen välj ett annat namn.

en: There is data assigned to this data set, cannot delete.
sv: Kunde inte radera DataSet. Error: Det finns data kopplat och åtgärden kan därför inte utföras.

en: This Display hasn't connected since updates have been made in the CMS. The below information will be updated when it has.
sv: Den här skärmen har inte varit uppkopplad när uppdateringar gjorts i CMS. Nedan information kommer att uppdateras när den blir det.

en: This Layout has not been built yet
sv: Layouten är inte klar än

en: This Layout is invalid and should not be scheduled
sv: Denna layout är ogiltig och bör inte schemaläggas

en: This Layout is ready to play
sv: Denna layout är klar för uppspelning

en: This action cannot be undone.
sv: Den här åtgärden kan inte ångras.

en: This assignment creates a circular reference
sv: Denna tilldelning skapar en cirkelreferens

en: This display has no mac address recorded against it yet. Make sure the display is running.
sv: Denna skärm har ingen mac adress identifierad. Försäkra dig om att skärmen är på.

en: This form accepts files up to a maximum size of %s
sv: Formuläret accepterar filer upp till maxstorleken %s

en: This is a Display specific Display Group and its assignments cannot be modified.
sv: Detta är en skärmspecifik skärmgrupp och dess tilldelningar kan ej modifieras

en: This library item is in use.
sv: Denna mapp används

en: This module is rendered on the Player which means the Player must have an internet connection.
sv: Denna modul renderas på spelaren vilket innebär att spelaren måste ha en internetanslutning.

en: This user cannot be deleted as it has %d child items
sv: Denna användaren kan inte tas bort eftersom den har %d underobjekt

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Thursday
sv: Torsdag

en: Tidy Cache
sv: Rensa cache

en: Tidy Logs
sv: Städa loggar

en: Tidy Stats
sv: Rensa statistik

en: Tidying the Library will delete any temporary files. Are you sure you want to proceed?
sv: Rensning av biblioteket kommer radera alla temporära filer. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Timeline
sv: Tidslinje

en: Timezone
sv: Tidszon

en: To Date
sv: Till datum

en: Today
sv: Idag

en: Top Coordinate
sv: Övre koordinater

en: Transition Config Locked
sv: Övergångskonfiguration låst

en: Transitions
sv: Övergångar

en: Troubleshooting
sv: Problemlösning

en: Tuesday
sv: Tisdag

en: Turn ON full auditing and debugging.
sv: Slå på fullständig granskning och felsökning.

en: Turn full auditing and debugging OFF.
sv: Stäng av fullständig granskning och felsökning.

en: Twitter Metro Search Module
sv: Twitter Metro sök-modul

en: Twitter Search Module
sv: Twitter Sök-modul

en: Type
sv: Typ

en: Unable to open ZIP
sv: Kan inte öppna zip-fil

en: Unable to write to settings.php. We already checked this was possible earlier, so something changed.
sv: Kan inte skriva till settings.php. Vi har redan kontrollerat detta var möjligt tidigare, så något förändrats.

en: Undo
sv: Ångra

en: Unexpected Error, please contact support.
sv: Oväntat fel, kontakta supporten

en: Unknown Column
sv: Okänd kolumn

en: Unknown Display Status
sv: Okänd skärmstatus

en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Unknown transition type
sv: Okänd övergångstyp

en: Untagged %s
sv: Otaggad %s

en: Update Interval (mins)
sv: Uppdateringsintervall (minuter)

en: Update Window End Time
sv: Uppdateringsfönster Sluttid

en: Update Window Start Time
sv: Uppdateringsfönster Starttid

en: Update this media in all layouts it is assigned to?
sv: Uppdatera detta media i alla layouter som det är kopplat till?

en: Updated Preference
sv: Egenskap uppdaterad

en: Updated Preferences
sv: Egenskaper uppdaterade

en: Upload Layout
sv: Ladda upp layout

en: Upload media
sv: Ladda upp media

en: Upper Row Limit
sv: Övre radbegränsning

en: Usage Report
sv: Användningsrapport

en: Use CMS time?
sv: Använd CMS-serverns tid?

en: Use a SurfaceView for Video Rendering?
sv: Använd en vy av ytan för videoredigering?

en: Use advanced filter clause?
sv: Använd en avancerat filter formel?

en: Use advanced order clause?
sv: Använd avancerad sorteringsformel?

en: Use existing DataSets matched by name?
sv: Använd existerande DataSets matchat av namn?

en: Use one of the available slots for this display?
sv: Använd en av de lediga platserna för den här skärmen?

en: Use the Display Location
sv: Använd skärmens plats

en: Use the Global Timeout?
sv: Använd global timeout?

en: Use the colour picker to select the background colour
sv: Använd färgpaletten för att välja bakgrundsfärg

en: Use the location configured on the display
sv: Använd platsen konfigurerat på skärmen

en: Used
sv: Använt

en: User
sv: Användare

en: User Group
sv: Användargrupp

en: User Group Name cannot be empty.
sv: Användargrupp kan inte vara tomt.

en: User Groups
sv: Användargrupper

en: User Logged Out.
sv: Användare utloggad.

en: User Name
sv: Användarnamn

en: User Type
sv: Användartyp

en: User name must be between 1 and 50 characters.
sv: Användarnamn måste vara mellan 1 till 50 tecken.

en: User not found
sv: Användaren hittades inte

en: Username or Password incorrect
sv: Användarnamn eller lösenord är fel

en: Users
sv: Användare

en: VNC to this Display
sv: Kör VNC mot denna skärmen

en: Valid Extensions
sv: Giltiga filändelser

en: Validation
sv: Validering

en: Value
sv: Värde

en: Verify
sv: Verifiera

en: Verify all modules have been installed correctly by reinstalling any module related files
sv: Verifiera att alla moduler har installerats korrekt genom att installera om eventuella modulrelaterade filer

en: Version Information
sv: Versionsinformation

en: Video In
sv: Video-in

en: Videos - support varies depending on the client hardware you are using.
sv: Videoklipp - stödet varierar beroende på använd klienthårdvara

en: View
sv: Vy

en: View Columns
sv: Visa kolumner

en: View Data
sv: Visa data

en: View my authenticated applications
sv: Visa mina authensifierade program

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Visible
sv: Synlig

en: Wake on LAN
sv: Väck på LAN

en: Wake on LAN Time
sv: Wake on LAN Tid

en: Wake on Lan is enabled, but you have not specified a time to wake the display
sv: Wake on Lan är aktivt men du har inte valt en tid för att väcka skärmen

en: Wake on Lan requires the correct network configuration to route the magic packet to the display PC
sv: Wake on Lan kräver rätt nätverkskonfiguration för att styra det magiska paketet till skärmens dator

en: Wake on Lan sent for %s
sv: Wake on Lan skicka till %s

en: Weather
sv: Väder

en: Weather module showing Current and Daily forecasts.
sv: Väder-modul som visar aktuell samt daglig väderprognos

en: WebView Plugin State
sv: Tillstånd för WebView Plugin

en: Webpage
sv: Webbsida

en: Webpages.
sv: Webbsidor

en: Wednesday
sv: Onsdag

en: Week
sv: Vecka

en: Weekly
sv: Veckovis

en: West
sv: Väster

en: What display profile should this display use? To use the default profile leave this empty.
sv: Vilken skärmprofil ska den här skärmen använda? För att använda standardprofilen lämnar du den här tom.

en: What is this users type?
sv: Behörighet?

en: What plugin state should be used when starting a web view.
sv: Vilket plugin-tillstånd ska användas när du startar webbvy.

en: When Enabled users will be able to add media using this module.
sv: Om aktiverad kan användare lägga till media med den här modulen.

en: When selected, your event will run according to the timezone set on the CMS, otherwise the event will run at Display local time
sv: När detta är aktiverat kommer din händelse köras efter tidszonen som är satt på CMS-servern, annars kommer händelsen köras efter skärmens lokala tid.

en: Whether to always put the default layout into the cycle.
sv: Om du alltid ska lägga standardinställningen i cykeln.

en: Widget not found
sv: Widget hittas inte

en: Width
sv: Bredd

en: Width must be greater than 0
sv: Bredd måste vara större än noll (>0)

en: Windows Command
sv: Windowskommando

en: With Selected
sv: Med valda

en: XMR Private Address
sv: XMR Privat adress

en: XMR Public Address
sv: XMR Publik adress

en: XMR Registered
sv: XMR Registrerad

en: Yearly
sv: Årligen

en: Yes
sv: Ja

en: You already own a display group called "%s". Please choose another name.
sv: Du har redan en skärmgrupp med namnet "%s". Vänligen välj ett annat namn.

en: You cannot replace this media with an item of a different type
sv: Du kan inte ersätta detta media med ett objekt av en annan typ

en: You do not have permission to assign the provided Layout
sv: Du har inte behörighet att applicera denna layout

en: You do not have permission to edit these permissions.
sv: Du har inte behörighet att ändra dessa behörigheter

en: You do not have permission to edit this profile
sv: Du har inte behörighet att redigera denna profil

en: You do not have permissions to delete this layout
sv: Du har inte behörighet att radera denna layout

en: You do not have permissions to edit this layout
sv: Du har inte behörighet att redigera denna layout

en: You do not have permissions to use this media
sv: Du har inte behörighet att använda detta media

en: You do not have permissions to view this layout
sv: Du har inte behörighet att visa denna layout

en: You have exceeded your library quota
sv: Du har överskridit din bibliotekskvot

en: You have selected a layout that you no longer have permission to use. Please reload the form.
sv: Du har valt en layout som du inte har åtkomst till. Uppdatera formuläret.

en: You have selected media that you no longer have permission to use. Please reload the form.
sv: Du har valt media som du inte har åtkomst till. Uppdatera formuläret.

en: Your library is full. Library Limit: %s K
sv: Din katalog är full. Katalogsgräns: %s K

en: Your password does not meet the required complexity
sv: Ditt lösenord är inte tillräckligt svårt.

en: ZeroMQ is required to send Player Actions. Please check your configuration.
sv: ZeroMQ krävs för att skicka åtgärder till spelaren. Vänligen kontrollera din konfiguration.

en: contains
sv: innehåller

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: does not end with
sv: slutar inte med

en: does not equal
sv: är inte lika med

en: does not start with
sv: börjar inte med

en: duration
sv: Längd

en: ends with
sv: slutar med

en: equals
sv: lika med

en: greater than
sv: större än

en: hours:min:sec
sv: timmar:minuter:sekunder

en: less than
sv: mindre än

en: name
sv: namn

en: number of layouts
sv: antal layouter

en: once it has connected for the first time
sv: när den har kopplats upp för första gången

en: starts with
sv: börjar med

en: total duration
sv: Total längd
